Sociální a školský systém Chorvatska a Česka ̶ Baška Voda 2024

S cílem poznávat a srovnávat školský a sociální systém Česka a Chorvatska vyrazilo z VOŠKY letos 43 účastníků. Stěžejní pro nás bylo setkání se seniory, kteří jsou organizováni ve spolku Matice umirovljenika, Poslání Matice spočívá v podpoře sociálního kontaktu, resp. v prevenci pocitu opuštění u seniorů. Při odpolední besedě jsme se dozvěděli mnohé – diskutovali jsme o jejich aktivitách, soutěžích, úspěších i o důchodovém systému v Chorvatsku, což pro nás mělo mimořádný význam, neboť jsme vůbec poprvé mohli srovnat náš důchodový systém s chorvatským. Pak jsme společně hráli Tombolu neboli Bingo. Další odborné zastavení jsme měli v místní Základní škole Bariša Granić Meštra a v Mateřské škole Ježič. Kromě toho jsme poznali krásy Chorvatska, místní gastronomii, historii, kulturu apod. Pěšky jsme zvládli letovisko sousedící s Baškou Vodou – Brelu, lodí jsme se přiblížili k ostrovu Brač. Mnozí si své obzory ještě rozšířili fakultativními výlety např. do Mostaru, Omiše apod. Za gastronomickými požitky vyrazil každý dle svých chutí a preferencí.

Přidanou hodnotou cesty bylo každodenní cvičení jógy pod vedením naší zkušené lektorky. V hledáčku byla „zdravá chodidla“, jako prevence správného držení těla a zdravého stereotypu chůze, „obličejová jóga“ – prevence tvorby vrásek, „hatha jóga“ – základy jógy a meditace, praxe asán, „jemná jóga“ – protahování a relaxace, „power jóga“ – posilování a strečink a také „jin jang jóga“ – propojení aktivního pohybu a statických relaxačních pozic.

Pátý ročník studijní cesty jsme zakončili soutěžemi inspirovanými olympijskými hrami kolem roku 80 minulého století. Sportovní nadšení a smysl pro fair play i přes kapky deště bylo veliké. Mezi sebou se utkalo v několika sportovních disciplínách v dobových outfitech celkem 5 soutěžních týmů. Ty si pak ještě v závěru poměřily síly i ve znalostním kvízu „Hrdý Chorvat“. A nakonec byly vyhlášeny výsledky letošního ročníku fotosoutěže na téma „Perly a perličky“. Vítězové jednotlivých soutěží a disciplín obdrželi ceny a my všichni ostatní jsme byli nesmírně spokojení, že 5. ročník studijní cesty do Chorvatska, se vydařil.

VOŠ

Galerie Zonerama