Kanál La Manche neboli Anglický kanál odděluje ostrov Velké Británie od severní Francie a je nejrušnější lodní dopravní cestou na světě. Ve francouzském přístavu Dunkerque jsme se nalodili na obrovský trajekt, což už pro mnohé ze studentů OA a VOŠS byl jeden z největších zážitků. Bílé křídové útesy na pobřeží Anglie v přístavu Dover jsme spatřili 3. září. Pro dokreslení té správné atmosféry – cesta z Doveru byla zahalena hustou mlhou. Londýn nás ale přivítal nádherným slunečným počasím. Byli jsme unavení a ospalí, ale stačila rychlá hygiena na benzinové stanici a už jsme zase ožili. Poháněla nás zvědavost. Chtěli jsme si co nejdříve odpovědět na otázku, zda je to v tom Londýně takové, jak jsme se o tom učili ve škole.
Začali jsme procházkou po nábřeží řeky Temže kolem obřího kola London Eye s českou stopou. Přes most jsme se vydali na prohlídku Westminsteru. Cestou jsme viděli Houses of Parliament, Big Ben, Westminster Abbey, Downing Street 10 a stáje královské jízdní gardy. Prošli jsme St. James´s Park a žasli nad krásnou přírodou uprostřed rušné metropole. U Buckingham Palace jsme obdivovali výměnu stráží a pak jsme pokračovali na náměstí Piccadilly Circus a Trafalgar Square do Covent Garden. Krmení ochočených veverek, focení s koníčky, policisty, vojáky královské gardy a selfíčka u nejznámějších památek nebralo konce. Ale protože na nás čekaly hostitelské rodiny s teplou večeří a večer se blížil, museli jsme centrum města dočasně opustit.
Následující den jsme vyrazili na okružní jízdu Londýnem. Viděli jsme zajímavá místa. Pěšky bychom to nikdy nezvládli. Odpočatí a plní sil jsme vyrazili na nákupy. Paní průvodkyně nám ukázala obchody, kde nakupují členové královské rodiny. S ohledem na výši kapesného jsme všichni skončili na Oxford Street – v Primarku. Zakoupené „luxusní“ modely budeme průběžně předvádět ve škole celý podzim. K dalším nezapomenutelným zážitkům toho dne patřil výlet do Warner Bros Harry Potter Studio ateliérů, kde se točily filmy o Harry Potterovi. K vidění byly rekvizity z filmů, celé ulice v Bradavicích, ukázky triků, k ochutnání máslový ležák, k vyzkoušení létání na nimbusu… Neuvěřitelné! Koukali jsme na to s otevřenou pusou a užívali si, jako malé děti. Nedá se to popsat, musí se to zažít!
Další den jsme zamířili do univerzitního města Cambridge. Studenti OA si šli prohlédnout město a my z VOŠKY jsme jeli do Emmaus – komunitní centrum pro lidi, kteří měli problém s alkoholem nebo drogami a skončili na ulici. V tomto zařízení klienti bydlí a pracují v kuchyni, na zahradě, starají se o zvířata, opravují starý nábytek, třídí zboží, prodávají zboží nebo obsluhují návštěvníky v kavárně. Zařízením nás provedl Mr. Seamus. Všechny nás nakazil svým entusiasmem a pozitivní energií. O svém životě a cestě do Emmaus napsal knížku, kterou si mnozí z nás zakoupili i s věnováním a podpisem autora. Z Emmaus jsme se vrátili do Cambridge. Po rychlé prohlídce města a hlavních kolejí St. John´s College a King´s College jsme šli na „punting“ projížďku po řece Cam. Měli jsme tak možnost vidět město z jiné perspektivy – Most vzdechů, slavnou kapli a The Backs…
Poslední den jsme se vrátili do Londýna, abychom si ještě prohlédli Greenwich, loď Cutty Sark, tunel pod Temží, Královskou observatoř, nultý poledník, City of London, Tower of London, Tower Bridge, Bank of England, London Museum, St. Paul´s Cathedral a Millennium Bridge. S Londýnem jsme se neradi rozloučili v podvečer. Následovala cesta do Doveru, trajekt do Calais a nekonečnými dálnicemi jsme uháněli zpět do Ostravy.
Domů jsme přijeli utahaní jako koťata, se spoustou nezapomenutelných zážitků, zkušeností a veselých historek z hostitelských rodin. Naši náhradní taťkové a mamky důkladně prověřili, jak umíme nebo neumíme anglicky a my jsme zase pozorovali, jak bydlí, jak tráví večery, jak milují domácí mazlíčky, jak vychovávají nebo spíše nevychovávají své děti a jaké roztodivné kombinace potravin jsou schopni poskládat na talíř. To všechno patří k Anglii. Bude nám smutno, ale my se tam vrátíme. Protože když se jednou zamilujete do Anglie, je to láska na celý život!
Mgr. Jana Kořistková
pedagog VOŠS