Za historií a kulturou do Prahy

Zajímavé a zábavné tři dny zažili maturanti 4. A během exkurze do Prahy. Počasí nám přálo, nálada byla od počátku skvělá, nezkalil ji ani brzký odjezd z Ostravy ve 4 hodiny ráno, takže jsme se ani chvíli nenudili.

Studenti rozšířili své poznání o mrazivé skutečnosti z moderních dějin, kdy jsme navštívili centrálu gestapa v Petschkově paláci a kryptu cyrilometodějského kostela – útočiště parašutistů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka z operace Antropoid; letošní 600leté výročí úmrtí Jana Žižky jsme si zase připomněli návštěvou Novoměstské radnice a Betlémské kaple.

Od historie a hromady dat jsme si odpočinuli během duchovního zastavení v poutní Loretě, kde jsme vyslechli nejen originální zvonkohru, ale i ukázky varhanní hudby přímo na kůru kostela. Zbylý čas jsme věnovali procházkám po Vyšehradě nebo Královské cestě srdcem matky měst, kdy jsme nasávali podzimní nostalgii malebné metropole.

Nejvíce jsme se ale těšili na večerní divadelní představení, v divadle Ungelt to byla komedie Vzhůru ke hvězdám (s Ivou Pazderkovou a Petrou Nesvačilovou), před níž jsme si vyslechli dramaturgický úvod, který studentům ozřejmil genezi hry. Druhý večer jsme „potrápili bránice“ u komedie Ajťáci (s ostravskou rodačkou Zuzanou Kajnarovou) v Divadle Radka Brzobohatého, která vznikla podle stejnojmenného a dnes již kultovního britského sitcomu.

Exkurze do Prahy se tak pro 4.A stala na příjemným zážitkem na počátku náročného posledního ročníku studia.

PhDr. Tomáš Caloň, Mgr. Radka Benková