Chorvatsko 2022

Studenti VOŠS Ostrava se již po třetí vydali s novým školním rokem do Chorvatska. Cílem bylo navázat na dva úspěšné předchozí ročníky a prohloubit si tak znalosti v oblasti vzdělávacího a sociálního systému Chorvatska a ty porovnat s obdobnými systémy v Česku. Navíc jsme chtěli získat partnery pro projekt Erasmus+. Ubytování jsme byli v Tučepech (Makarská riviéra), blízko moře a v optimálním dosahu organizací, se kterými jsme předem dohodli parametry a podmínky, za kterých je navštívíme. A tak jsme měli možnost si prohlédnout přímo v Tučepech Mateřskou školu (Vrtić) Grdelin, ve městě Makarska pak organizaci Udruga Sunce – sdružení rodičů, které má ve svém předmětu činnosti péči o osoby se zdravotním postižením, a Centrum pro výchovu a vzdělávání Juraj Bonači pro osoby s různými handicapy, pobočku stejnojmenného rozlehlého Centra ze Splitu. Všude jsme sdíleli zkušenosti, postupy práce, hovořili se zaměstnanci i uživateli a samozřejmě vše porovnávali se systémy v ČR. Byli jsme nadšeni srdečností, s jakou jsme byli všude přijati. Systém práce je zde v oblastech našeho zájmu obdobný jako v ČR. Ve Splitu jsme navíc viděli, jak žijí lidé v chráněném bydlení. Dojmy z tohoto zážitku se dají jen těžko popsat. Nejcennější je příslib další spolupráce, protože Udruga Sunce a Centrum Juraj Bonači splňují podmínky toho, aby zde mohli pracovat studenti VOŠS v rámci projektu Erasmus+.

Užili jsme si sluníčko, moře, dýchla na nás historie, kultura, ochutnali jsme místní speciality a plavili se lodí na ostrovy Hvar a Brač. Konverzovali jsme v jednoduché chorvatštině nebo v angličtině. Soutěžilo se, rozdávaly se ceny za „zářivý okamžik“, zachycený na fotografiích, za „vzpomínky“ připomínající Chorvatsko, uložené do režných pytlíčků, za putovní kamínky osvědčující českou stopu v Chorvatsku. „Hrdými znalci Chorvatska“ byli všichni, kteří téměř bezchybně odpověděli na závěrečné kvízové otázky.

V mnohém nám opět pomohl pan Miroslav Dudaš z Chorvatského Červeného kříže, Dobrovolnického centra Makarska, kterému patří velký dík. Kontakty, zkušenosti, prohloubení a příslib další spolupráce, které jsme na studijní cestě opět získali, mají pro naši školu mimořádný význam. Už teď přemýšlíme o dalším ročníku cesty.

Ing. Eva Zátopková, pedagog a zástupce ředitele školy pro VOŠS

Mgr. Michaela Holaňová, pedagog a garant oboru VOŠS (garant zahraniční aktivity)