Exkurze v Praze

V mrazivý čtvrtek 13. prosince 2018 se studijní skupina 1.A se svojí třídní a doprovodem vypravili vlakem do Prahy. Cílem byly exkurze v pražských zařízeních, které v Ostravě nemáme.

První kroky vedly do Domu světla, který od roku 1999 poskytuje pomoc a podporu HIV pozitivním osobám, které se ocitly v těžké osobní či sociální situaci. Je to jediné zařízení toho druhu v České republice. Mimo jiné se zde provádí také bezplatné a anonymní testování na HIV. Po podrobném seznámení se všemi aktivitami České společnosti „AIDS pomoc“ nás sociální pracovnice provedla zařízením a rozdala propagační letáčky a balíčky. Byl to nezvyklý a neobyčejný zážitek, nikdo z nás si nedokázal představit, že by se ocitnul v podobné situaci. A pokud ano, díky, že takové zařízení existuje!

Druhá exkurze byla ještě zajímavější. V poradenském centru Rozkoše bez rizika se nás ujala vedoucí pražské pobočky. Její výklad byl velmi poutavý, dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací, a to zejména o ženách poskytujících placené sexuální služby, dále pak o ostatních osobách působících na prostituční scéně a o tom, jak předcházet rizikům spojeným s prací v „sexbyznysu“.

Poslední exkurze tu naši pražskou misi odlehčila. Nesla se totiž úplně v jiném duchu – psím. Oddechli jsme si, psího miláčka přece má řada z nás doma! Navštívili jsme Středisko výcviku vodících psů Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. Vedoucí nám vysvětlila, jakým způsobem probíhá výcvik vodících psů, jaké rasy jsou pro výcvik nejvhodnější a v jakých cenových relacích se pohybuje prodej vodícího psa. V závěru jsme uznali, že tito pejskové se od těch našich mazlíčků přece jen o dost liší.

A jaká by to byla Praha před Vánocemi bez trhů, punče a neopakovatelné vánoční atmosféry? To vše jsme našli po náročném dni v podvečerních hodinách na Staroměstském a Václavském náměstí. Byl to náš první společný „výlet“ a určitě ne poslední!

×

Nové webové stránky

Od listopadu používáme novou doménu oa-vos.cz. Staré domény (oao.cz a voss-ova.cz) budou výhledově zrušeny

×